“Raqamli mahalla” platformasi taqdimoti
Shu kunlarda Samarqand viloyati bo‘ylab “Raqamli mahalla” platformasi taqdimoti davom etmoqda. O‘zbekiston Mahallalari uyushmasi raisi Qahramon Quronboyev hamda Unicon-Soft kompaniyasi vakillari viloyatning shahar va tumanlaridagi mahalla yettiligi bilan uchrashib, ularga mahalla.ijro.uz, ya’ni “Raqamli mahalla” platformasining imkoniyatlari, qulayliklari haqida atroflicha ma’lumot berishmoqda.
Uchrashuvlar davomida:
🔹 Platformaning mahalla yettiligi faoliyatini yengillashtiruvchi qulayliklari tanishtirilmoqda;
🔹 mahalla raislari va boshqa mas’ullar tomonidan berilgan savollarga asoslantirilgan javoblar qaytarilmoqda;
🔹 platformadan foydalanishda yuzaga kelayotgan tushunmovchiliklarning amaliy yechimlari ko‘rsatib berilmoqda.
Samarqand shahar hokimi Fazliddin Umarov Unicon-Soft kompaniyasi vakillari bilan uchrashuvda shahar hududidagi 215 ta mahalla fuqarolar yig‘inida “Raqamli mahalla” platformasini bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha aniq reja-jadval ishlab chiqilishi, Unicon-Soft kompaniyasi bilan hamkorlikda har bir mahallada platforma faol ishlashi va samarali foydalanilishi uchun mahalla raislari hamda “yettilik” a’zolariga maxsus o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etilishini ma’lum qildi.
Shuningdek, platformadan noto‘g‘ri foydalanish holatlarini aniqlash va ma’lumotlarni tahrir qilish yuzasidan Unicon-Soft mutaxassislari bilan hamkorlikda ish olib borilishi, mazkur jarayonni samarali tashkil etish maqsadida Samarqand shahar hokimligi tomonidan qo‘shimcha 10 nafar mutaxassis ajratilishiga kelishib olindi.
Ta’kidlanishicha, ular uchun “Raqamli mahalla” platformasidan foydalanish bo‘yicha maxsus o‘quv dasturi asosida amaliy mashg‘ulotlar tashkil etiladi. Kelgusida ushbu mutaxassislar tizimdan foydalanish holatini nazorat qilish, mahallalarda platformaning keng tatbiq etilishini ta’minlash, hamda fuqarolar orasida raqamli yondashuvni faol targ‘ib qilish ishlarida ishtirok etadi.

Presentation of the “Digital Mahalla” Platform
The presentation of the “Digital Mahalla” platform (raqamli.mahalla.ijro.uz) is currently underway across various districts and cities of Samarkand region. Chairman of the Uzbekistan Mahalla Association, Qahramon Quronboyev, together with representatives of the IT company Unicon-Soft, are meeting with local “Mahalla Seven” teams to provide detailed insights into the platform’s features and benefits.
During these meetings:
🔹 Key functionalities of the platform that ease the daily work of the mahalla leadership are demonstrated;
🔹 Questions raised by mahalla chairpersons and other responsible staff are answered with practical and reasoned responses;
🔹 Real-time solutions to common challenges faced while using the platform are provided.
At one of the sessions, Samarkand city mayor Fazliddin Umarov emphasized the importance of gradually implementing the “Digital Mahalla” platform across all 215 local mahallas. A step-by-step action plan will be developed in cooperation with Unicon-Soft, and training sessions will be organized for mahalla chairpersons and members of the “Seven” to ensure the platform is used effectively.
In addition, it was agreed that Unicon-Soft specialists would work jointly with local authorities to identify cases of incorrect usage and support data correction. To support this process, the Samarkand city administration will assign 10 additional IT specialists.
These specialists will undergo dedicated practical training on how to use the platform. In the future, they will be responsible for monitoring its proper use, promoting widespread adoption at the local level, and encouraging a digital mindset among citizens.
Similar meetings and training sessions will continue to take place in other districts and cities of the region.