Сунъий интеллект асосида қонунчилик ижросини назорат қилишда янги босқич
Давлат бошқарувида рақамли трансформация жараёнлари изчил амалга оширилмоқда. Шу йўналишда муҳим қадам сифатида ijro.gov.uz тизими Dono.ai сунъий интеллект платформаси билан интеграция қилинди.
Мазкур интеграция қонунчилик ҳужжатларининг ижросини назорат қилишда илғор технологияларни жорий этиш орқали самарадорликни ошириш, жараёнларни автоматлаштириш ҳамда шаффофликни таъминлашга хизмат қилади.
Янги тизимнинг асосий имкониятлари
Сунъий интеллект асосида ишловчи янги ечим қуйидаги функцияларни амалга оширади:
🔹 Автоматик таҳлил — қонунчилик ҳужжатларидан келиб чиқаётган топшириқларни таҳлил қилиб, уларни ижро жараёнлари билан боғлайди.
🔹 Ижрони баҳолаш — вазирлик ва идоралар томонидан тақдим этилган жавобларни ижро даражаси ва сифат кўрсаткичларига кўра автоматик баҳолайди.
🔹 Тавсиялар шакллантириш — назорат органларига топшириқларни назоратдан чиқариш ёки қайта ишлаш бўйича интеллектуал тавсиялар беради.
🔹 Ижрочиларга ёрдам — ижрочиларга топшириқларни сифатли ва ўз вақтида бажариш учун сунъий интеллект асосида таҳлилий ва тавсиявий кўмак кўрсатади.
🔹 Мониторинг ва ҳисоботлар — реал вақт режимида назорат жараёнларини кузатиш, аналитик ҳисоботларни шакллантириш ва қарор қабул қилишни тезлаштиради.
Натижада қонунчилик ҳужжатларининг ижроси устидан назорат:
Шаффоф — барча жараёнлар очиқ ва кузатувчан шаклда амалга оширилади;
Тезкор — сунъий интеллект ёрдамида таҳлил ва баҳолаш жараёнлари автоматлаштирилади;
Самарали — инсон омили камайтирилиб, қарор қабул қилиш сифати оширилади.
Давлат бошқарувида янги босқич
Мазкур лойиҳа давлат бошқарувида сунъий интеллект технологияларини амалий жорий этиш йўлидаги навбатдаги муҳим босқич бўлиб, рақамли давлат тизимини янада такомиллаштиришга хизмат қилади. Бу ташаббус орқали ijro.gov.uz тизими нафақат қонунчилик ҳужжатларининг ижросини самарали назорат қилади, балки давлат бошқарувида очиқлик, шаффофлик ва тезкорлик тамойилларини мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутади.
Маълумот учун:
Dono.ai — сунъий интеллект асосидаги таҳлил ва автоматлаштириш платформаси бўлиб, давлат бошқаруви, иқтисодиёт, таълим ва бошқа соҳаларда қарор қабул қилиш жараёнларини рақамлаштириш ва оптималлаштиришга хизмат қилади.

Новый этап в контроле исполнения законодательства на основе искусственного интеллекта
Процессы цифровой трансформации в системе государственного управления продолжаются последовательно и системно. В этом направлении важным шагом стало внедрение интеграции системы ijro.gov.uz с платформой искусственного интеллекта Dono.ai.
Данная интеграция направлена на повышение эффективности контроля исполнения законодательных актов за счёт внедрения передовых технологий, автоматизации процессов и обеспечения прозрачности.
Основные возможности новой системы
Решение на основе искусственного интеллекта реализует следующие функции:
🔹 Автоматический анализ — анализирует задания, вытекающие из законодательных актов, и связывает их с процессами исполнения.
🔹 Оценка исполнения — автоматически оценивает ответы министерств и ведомств по степени и качеству исполнения.
🔹 Формирование рекомендаций — предоставляет надзорным органам интеллектуальные рекомендации по снятию заданий с контроля или их доработке.
🔹 Помощь исполнителям — оказывает аналитическую и рекомендательную поддержку исполнителям для качественного и своевременного выполнения поручений.
🔹 Мониторинг и отчётность — обеспечивает наблюдение за процессами контроля в режиме реального времени, формирует аналитические отчёты и ускоряет процесс принятия решений.
В результате контроль за исполнением законодательных актов становится:
Прозрачным — все процессы осуществляются открыто и отслеживаемо;
Оперативным — процессы анализа и оценки автоматизируются с помощью искусственного интеллекта;
Эффективным — снижается влияние человеческого фактора, повышается качество принятия решений.
Новый этап в государственном управлении
Данный проект является очередным важным шагом на пути практического внедрения технологий искусственного интеллекта в государственное управление и способствует дальнейшему совершенствованию цифровой государственной системы. Благодаря этой инициативе система ijro.gov.uz не только эффективно контролирует исполнение законодательных актов, но и играет важную роль в укреплении принципов открытости, прозрачности и оперативности в деятельности органов государственной власти.
Для справки:
Dono.ai — это платформа анализа и автоматизации на основе искусственного интеллекта, предназначенная для цифровизации и оптимизации процессов принятия решений в государственных структурах, экономике, образовании и других сферах.