Мамлакатимизда ахборот технологиялари соҳасида яратилган қулай шарт-шароит ва имтиёзлар натижасида давлат бошқарувини рақамлаштириш, алоқа инфратузилмасини яхшилаш, IT таълимини ривожлантириш каби кўплаб йўналишларда миллий дастурий маҳсулот ишлаб чиқарувчиларнинг иштироки изчил кенгайиб бормоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Маъмурий ислоҳотлар доирасида рақамли технологиялар соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонига мувофиқ соҳа, тармоқ ва ҳудудларни рақамли трансформация қилишнинг асосий йўналишлари белгиланган.
Ушбу жараёнга Юнусобод туманида фаолият юритаётган «Unicon-Soft» компанияси ҳам муносиб ҳисса қўшиб келмоқда. Шавкат Мирзиёев 16 декабрь куни Юнусобод туманига ташрифи доирасида айти-компания фаолияти билан ҳам танишди.
2017 йилда ташкил этилган корхона шу кунга қадар республика бўйлаб 70 дан ортиқ дастурий маҳсулот ва ахборот тизимларини ишлаб чиқиб, амалиётга жорий этган. Компаниянинг барча ҳудудлар ҳамда 208 та туман (шаҳар)ларда ахборот тизимларини жорий қилиш ва техник қўллаб-қувватлаш бўйича филиаллари мавжуд. Уларида 1,5 мингдан ортиқ ходим фаолият юритмоқда, шундан 80 фоизини ёшлар ташкил этади.
Айни пайтда «Unicon-Soft» томонидан рақамлаштириш йўналишида дастурий ва техник воситалар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, божхона фаолиятини рақамлаштириш, шунингдек, «Рақамли маҳалла» платформасини жорий этиш режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари компаниянинг ушбу йўналишдаги лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Миллий IT маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш, ёшларнинг сунъий интеллект технологиялари соҳасидаги билим ва кўникмаларини ошириш, давлат идораларида рақамлаштириш жараёнларини жадаллаштириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.

IT-компания Нового Узбекистана: Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью «Unicon-Soft»
В нашей стране благодаря созданным благоприятным условиям и льготам в сфере информационных технологий последовательно расширяется участие национальных производителей программного обеспечения в таких направлениях, как цифровизация государственного управления, улучшение коммуникационной инфраструктуры и развитие IT-образования. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере цифровых технологий в рамках административных реформ» определены основные направления цифровой трансформации отраслей, сфер и территорий.
Достойный вклад в этот процесс вносит и компания «Unicon-Soft», осуществляющая деятельность в Юнусабадском районе. В рамках визита в Юнусабадский район 16 декабря Президент Шавкат Мирзиёев также ознакомился с деятельностью данной компании.
Основанное в 2017 году предприятие на сегодняшний день разработало и внедрило в практику более 70 программных продуктов и информационных систем по всей республике. Компания имеет филиалы по внедрению и технической поддержке информационных систем во всех регионах, а также в 208 районах (городах). В них трудятся более 1,5 тысячи сотрудников, из которых 80 процентов составляют молодые специалисты.
В настоящее время компанией «Unicon-Soft» планируется налаживание производства программных и технических средств в сфере цифровизации, цифровизация таможенной деятельности, а также внедрение платформы «Цифровая махалля». Глава государства ознакомился с презентацией проектов компании в данных направлениях.
Были даны соответствующие рекомендации по дальнейшему развитию производства национальных IT-продуктов, повышению знаний и навыков молодежи в области технологий искусственного интеллекта, а также ускорению процессов цифровизации в государственных органах.